komorastomatologa.com

Zahtjev Ministarstvu zdravlja za tumačenje pregleda propisanih obaveza zdravstvenih obaveza u oblasti stomatologije

Na naš zahtjev, Republička uprava za inspekcijske poslova dostavila nam je pregled propisanih obaveza zdravstvenih obaveza u oblasti stomatologije po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, zdravstvene ustanove koja obavlja stomatološku djelatnost, a koje zdravstveno-sanitarni inspektor provjerava u toku vršenja inspekcijskog pregleda. Međutim, obzirom da mnoge stvari još nisu urađene (podzakonski akti), pa je provođenje Zakona o zdravstvenoj zaštiti dobrim dijelom teško provodivo, zatražili smo mišljenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS  o pojedinim stavkama (obavezama) koje je inspekcija dostavila.

Tačka br. 3. Da li je ustanova sertifikovana
Nemoguće je izvršiti sertifikaciju ambulanti koje nisu upisane u sudski registar, pogotovo što ministar zdravlja nije donio Pravilnik o za sertifikaciju zdravstvenih ustanova, kao i standarde za sertifikaciju zdravstvenih ustanova (čl. 97. i čl. 98.)

Tačka br. 6.  Da li je obezbijeđena saglasnost Ministarstva zdravlja za uvođenje novih tehnologija
Smatramo da čl. 120.  Zakona o zdravstvenoj zaštiti treba brisati, jer je u suprotnosti sa samim sobom. Nove zdravstvene tehnologije se uvode na osnovu naučnih istraživanja i dugogodišnje provjere i atestiranja. Tvornice koje proizvode opremu i instrumente već su dobile ateste u svojim zemljama od brojnih i jakih institucija. Depoi koji prodaju ovu opremu, dobili su urednu dozvolu za distribuciju od Agencije za ljekove Bosne i Hercegovine, pa je besmisleno uključivati ministra u sve ovo, pogotovo što u ministartvu nema ni jedno angažovano stručno lice sa iskustvom, koje u dužem periodu prati nauku  i naučna dostignuća. Na ovaj način poništava se ingerencija Agencije za ljekove i dozvole koje su dobili distributeri ove opreme.

Tačka br. 7. Da li je obezbijeđeno mišljenje Ministarstva zdravlja prije izgradnje ustanove
Primjedbe na ovu tačku proizilaze iz loše postavljenog čl. 48. Zakona o zdravstvenoj zaštiti. On definiše da  Ministarstvo zdravlja daje mišljenje za izgradnju i nabavku opreme za zdravstvene ustanove. Obzirom da stomatologiju čine većina privatnih preduzetnika, smatramo da treba slijediti logiku razvijenih zemalja zapadne Evrope, a ni u jednoj od njih ne postoji ovakva postavka. Ministarstvo treba da daje mišljenje i saglasnost za javne zdravstvene ustanove, koje osniva i finansira Republika ili lokalna zajednica. Dakle, ovo bi trebalo brisati, što smo kao zahtjev uputili i Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Tačka br. 8. Da li je uspostavljen unutrašnji sistem unapređenja kvaliteta zdravstvenih usluga
Ova tačka dopisa nije nam u potpunosti razumljiva. Postoji zdrava logika da se unutrašnji sistem unapređenja kvaliteta zdravstvenih usluga organizuje u domovima zdravlja i zavodu za stomatologiju, pa smatramo da bi trebalo u članu Zakona koji ovo definiše izizeti ambulante kao zdravstvene ustanove, pogotovo one koje imaju manji broj zaposlenih.

Tačka br. 9. Da li ustanova ima opšti akt o unutrašnjem nadzoru nad radom
U vezi ove tačke tražimo tumačenje da li se ovo odnosi i na ambulante kao zdravstvene ustanove, što ne bi trebalo. Molimo Vas da nam date mišljenje i o ovoj tački, da ne bi bilo nesporazuma prilikom  inspekciskog nadzora. Nelogično je da u ambulanati u kojoj su zaposleni jedan stomatolog i jedna sestra, nadziru sami sebe. Unutrašnji nadzor je prihvatljiv u većim zdravstvenim ustanovama.

Tačka br. 17. Da li ustanova ima Program  mjera protiv intrahospitalnih infekcija
Po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, čl. 37, sve zdravstvene ustanove moraju imati Program mjera protiv intrahospitalnih infekcija. U daljem tekstu stoji da sadržaj programa propisuje ministar. Molimo Vas da nam dostavite ovaj Program, ukoliko je donesen, da bi nam koristio kao kostur u provođenju naših mjera.