komorastomatologa.com

Visine plate, doprinosi i porez koji se plaćaju u zu stomatološkim ambulantama

Zbog čestih poziva i nejasnoća u pogledu  visine plate, a time i doprinosa i poreza koji se plaćaju na istu, a koju treba da isplaćuju vlasnici privatnih zdravstvenih ustanova tj. stomatoloških ambulanti  za doktore i zdravstveno osoblje dajemo Vam sledeću informaciju.

Obavezna visina ličnog primanja tj. neto plate za privatni sektor (bez obzira na stručnu spremu) je najniža plata utvrđena u Republici Srpskoj, a to je 370,00 KM, na taj iznos poslodavac je obavezan platiti poreze i doprinose.

Naime visina plate zaposlenima u oblasti zdravstva pored Opšteg kolektivnog ugovora ( ’’Sl.glasnik RS’’ br. 40/10) regulisana je jedino Zakon o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS ( ’’Sl. glasnik rs’’ br. 11/09) i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti zdravstva i socijalne zaštite ( ’’Sl. glasnik RS broj: 95/09)

Jedino Zakon o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva RS reguliše način i koeficijente za isplatu plata  zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske, međutim taj zakon nije obavezan za privatne zdravstvene ustanove jer je članom 1. st. 3. istog zakona propisano da se on može primijeniti na zaposlena lica i u privatnim zdravstvenim ustanovama, što znači da i ne mora. Naime, privatnim zdravstvenim ustanovama data je mogućnost izbora da li će primjeniti Zakon o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama ili ne. S druge strane Poseban kolektivni ugovor je obavezan za potpisnice istog, ali ni on ne određuje način obračuna plata, nego samo prava radnika na uvećanje plate (npr. zbog rada noću, državnim praznicima), pravo na naknadu plate (npr. za vrijeme korišćenja godišenjeg odmora, bolovanja, učešća na izložbama inovacija itd.) kao i ostala primanja radnika (npr. dnevnice za službena putovanja, naknada troškova prevoza i dr.).

Znači privatni sektor, u koji spadaju i privatne stomatološke ambulante, u pogledu načina obračuna plata i koeficijenata, koji bi se primjenio za pojedine školske spreme i zvanja, nije posebno zakonski regulisan, tako da se u pogledu visine plate u privanom sektoru primjenjuje  član 90. i 91. Zakona o radu –prečišćen tekst- (’’Sl. glasnik RS’’ br. 55/07), tj.  član 26. i 29. Opšteg kolektivnog ugovora koji normiraju tj. obavezuju da je osnov za obračun plate najniža plata utvrđena na najvišem nivou, a to je 370,00 KM.

Naravno poslodavac može na osnovu Pravilnika o radu ili Ugovora o radu utvrditi i veću platu, ali ona ne može biti manja od 370,00 KM niti mora biti veća od 370,00 KM (naročito ako poslodavac loše posluje).