komorastomatologa.com

Izvještaj sa sastanka komisije za primjenu  i praćenje propisa Komore doktora stomatologije RS sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS

Sastanku su prisustvovali dr Siniša Šarac i dr Igor Đurić u svojstvu članova Komisije za primjenu i praćenje propisa Komore doktora stomatologije RS, a dr Milan Skrobić i g. Nedeljko Milaković kao predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.

Na samom početku sastanka, obe strane su  konstatovale da do sada nije u potpunosti  postajao konstruktivan dijalog između Ministarstva i Komore, a obe strane su izrazile želju za ostavrivanjem  tješnje  saradnje, međusobnog dijaloga i uvažavanja. Ne osvrčući se na protekli period i nastale nesuglasice, dogovoreno je da se u narednim kontaktima dogovore konkretni koraci u rješavanju novonastalih problema. Predstavnici ministarstva su se složili da Zakon o zdravstvenoj zaštiti ima određenih manjakavosti, kao i da pojedini članovi koji se odnose na domen stomatologije, sadrže oređene nedostatke koje bi u narednom periodu bilo neophodno ispraviti.

Obzirom da je u trećem kvaratlu tekuće godine Narodna Skupština RS, u svoj dnevni red uvrstila i izmejne i dopune Zakona o zdravstvenoj zastiti, prestavnici Komore su u vezi sa tim, iznijeli dva prijedloga:

Prvi prijedlog je bio da se pristupi izradi Zakona o stomatološkoj djelatnosti, po ugledu na zamlje regiona.

Drugi prijedlog se odnosio na predstojeće izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u čijem radu bi učetvovala Komora.

Predstavnici Ministarstva su istakli da su navedene prijedloge od strane Komore već dobili i uzeli u razmatranje, a da će svoje konačno misljenje uskoro iznijeti pred Odbor za zdravstvo pri Narodnoj Skuštini RS.

U daljem toku razgovora, predstavnici Komore su se osvrnuli na pojedine članove Zakona i u konstruktivoj raspravi iznosili svoje viđenje problema, vezano za rad i organizovanje zdravstvene ustanove, nivoe pružanja usluga zdravstvenih ustanova, strategije razvoja sektora stomatologije u RS, dopunskom radu zdravstvenih radnika u različitim zdravstvenim ustanovama, status službenog lica za zdravstvene radnike.

Članovi komisije su ukazali na značaj polivalentnosti usluga koje obavljaju ambulante opšte stomatologije, a vezano za definisanje spektra specijalističkih usluga u stomatologiji. Ministarstvo je istaklo da je  zatražilo mišljenje i od predstavnika Zavoda za stomatologiju. Predstavnici Zavoda su zamoljeni da dostave  spisak specijalističkih usluga za koje oni (Zavod) smatraju da bi mogle da se obavljaju u ambulantama opšte stomatologije. Predstavnici Komore  su konstatovali  da trenutno ne postoji spisak stomatoloških usluga i da stomatološka praksa u svijetu ne poznaje takvu podjelu, jer bi automatski dobar dio usluga bio prebačen na sekundarni nivo zdravstvene zaštite, a cijena tih usluga postala nedostižna za većinu stanovništva. Još jednom smo istakli značaj raznovrsnosti i dostupnosti usluga u stomatološkim ambulantama, na šta su predstavnici Ministarstva dali čvrsta uvjeravanja da će o svim budućim koracima u vezi sa tim, konsultovati i obavještavati Komoru doktora stomatologije RS.

Vezano za preregistraciju ambulanti u zdravstvene ustanove, predstavnici Ministarstva istakli su da je to nužan proces i da ne postoji način da se ona izbjegne. Takođe su istakli da je ona propisana Zakonom o sistemu javnih službi, te da Ministarstvo zdravlja nije imalo drugog izbora nego da je uvrsti u članove novog Zakona koji se  tada nalazio u izradi.

Predstavnici Ministarstva su takođe zamolili članove Komisije da sve svoje eventualne prijedloge kao i primjedbe na važeći Zakon, u što skorijem roku dostave Ministarstvu, da bi na vrijeme bili razmotreni i uvršteni u predstojeće izmjene Zakona predviđene za treći kvartal tekuće godine.

Na kraju sastanka konstatovano je da je konačno započeta puna saradnja Komore i Minstarstva, a obe strane su izrazile zadovoljstvo proteklim pregovorima kao i atmosferom u kojoj je razgovor protekao.

Dr Igor Đurić
predsjednik Komisije za primjenu propisa